Nosenie detí má aj v našich končinách dávnu históriu. Pre naše staré a prastaré mamy, ktoré nepoznali kočíky, alebo si ich nemohli dovoliť, bolo nosenie detí jediným možným spôsobom prepravy s dieťatkom. V dnešnej dobe už okrem praktických výhod nosenia hovoríme aj o nemenej dôležitých psychologických vplyvoch, vyplývajúcich zo skúseností mamičiek a psychológov  – blízkosť rodiča, pocit bezpečia, schopnosť okamžitého reagovania na potreby bábätka a mnoho ďalších.

Pred narodením našej dcérky sme uvažovali ako pokračovať v našom aktívnom živote spojenom s častým cestovaním medzi Slovenskom a Švédskom, prechádzkami v prírode, so psom a dozvedeli sme sa o šatkovaní. Našu dcérku sme začali nosiť v šatke hneď po príchode z pôrodnice a neskôr nás inšpirovala k založeniu vlastnej značky žakarovo tkaných šatiek na nosenie detí. Názov “yako yako“ vznikol odvodením od zvukov, ktoré vydávala pri dudľaní cumlíka a náš prvý dizajn bol navrhnutý podľa jej vlastných odtlačkov rúk.

Šatky yako yako sú jedinečné dizajnové kúsky, inšpirované škandinávskym minimalizmom, ich kvalita je pre nás rozhodujúcejšia ako kvantita, preto všetky edície vyrábame v limitovaných množstvách. Priadze na výrobu nakupujeme výhradne od európskych pradiarní, tkáme v tkáčovni s dlhoročnou históriou výroby tkanín a šité sú šikovnými rukami v lokálnej dielni.

Na vzniku našich šatiek sa podieľajú kreatívni ľudia z kruhov našej rodiny a známych prevažne zo Žiliny. Našou snahou je prinášať štýlové a funkčné šatky, ktoré svojimi vlastnosťami a dizajnom nielen spríjemnia nosiace chvíle, no budú aj luxusným doplnkom mamičkinho šatníka.

S láskou

Martina a team yy

Heart to heart wrapped in art