Akú veľkosť šatky zvoliť?
Dĺžky našich šatiek sú nasledovné:
- size 2- 2,7 m
- size 3 – 3,2 m
- size 4 – 3,7m
- size 5 – 4,3m
- size 6 – 4,7m
- size 7 – 5,3m
Ak je Vaša konfekčná veľkosť XS, S základnou šatkou na viazanie novorodenca do úväzu kríž s kapsou vnútri bude veľkost 5. Ak nosíte oblečenie veľkosti M, L, zvoľte šatku veľkosti 6. Pre konfekčnú veľkosť XL a viac sú vhodné šatky s veľkosťou 7.
Kratšie šatky odporúčame skúseným mamičkám, ktoré sa neboja s viazaním experimentovať a viazať dieťatko aj na chrbát, prípadne na bok.
Úväz kríž s kapsou vo vnútri
(nosenie dieťatka na bruchu)
- Stredovú značku šatky si priložím na hrudník.
- Pruhy šatky na chrbte prekrížim a vediem ponad ramená. Dávam pozor, aby sa šatka na chrbte nepretáčala.
- Na bruchu si prichystám kapsu pre dieťa – spodný lem kapsy je dotiahnutý natesno, vrchný lem voľnejší. Priložím si dieťa na plece (bábätko na hrudník) a postavím sa do mierneho záklonu. Jednou rukou pridržiavam dieťatko a druhou ťahám vrchný lem šatky cez dieťa. Dieťa si nechám pomaličky do kapsy skĺznuť tak, aby jeho hlavička bola na dosah k mojim perám. Spodný lem kapsy má siahať od kolienka po kolienko, nožičky dieťatka sú roztiahnuté naširoko. Vrchný lem kapsy vytiahnem až po krk, u bábätka až po vrch hlavičky, aby som ju mohla zafixovať.
- Doťahujeme šatku tak, že začneme pruhom látky, ktorý mám na chrbte v kríži spodný – doťahujem smerom od krku k ramenu, zatiaľ čo jednou rukou pridržiavam dieťa. Pruhy vediem popri telíčku dieťaťa až pod zadoček.
- Pruhy pod zadočkom prekrížim a vediem popod nožičky za svoj chrbát.
- Na chrbte zaviažem na dva uzly, ak je šatka príliš dlhá, vediem naspäť na brucho a zauzlím vpredu.
TIPY:
Pri novorodencovi a bábätkách, ktoré ešte nedržia samy hlavičku môžeme látkou, ktorú sme vytiahli až po vrch hlavičky vyformovať tzv. golierik a tým hlavu zafixovať. Na šírku hlavičky si zrolujem plienku alebo malý uterák a zakrútim do vrchného lemu kapsy smerom von.
Úväz bude mať lepšiu oporu roztiahnutím pruhov, ktoré vedú popri dieťatku – rozprestriem najprv spodný pruh látky, potom vrchný, prípadne upravím pod zadočkom prekríženie a nanovo zauzlím. Pri spiacom dieťatku môžem tiež rozprestrením pruhu látky pri jeho záhlaví zafixovať hlavičku o svoj hrudník (viď. obr. Poloha 1, Poloha 2).
Úväz batoh
(nosenie dieťatka na chrbte)
- Stredovú značku priložím na stred chrbátika dieťatka tak, že vrchný lem siaha na jeho ramená.
- Prekrížim si ruky – pravú ruku dlaňou hore, cez ňu ľavú ruku dlaňou nadol. Chytím dieťa pod pazuškami – pravou rukou pod jeho pravú pazušku, palcom pridržiavam vrchný lem šatky na ramene a ľavou rukou palcom pod jeho pazušku, prstami za rameno, kde pridržiavam šatku. Takto si dieťa jemne a ľahko vyložím na chrbát spolu so šatkou.
- V predklone jednou rukou pridržiavam dieťa pod zadočkom – konce látky vediem ponad svoje ramená a pevne ich zaistím medzi kolenami, prípadne zubami.
- Stále v predklone – popod kolienka dieťaťa vtiahnem dolný lem šatky pod jeho zadoček až smerom ku pupku – od kolienka po kolienko a vytvorím podsadenie – nohy v tvare M, zakrivený chrbátik do tvaru C.
- Jednou rukou opäť pridržiavam dieťa v predklone a druhou doťahujem šatku smerom od horného lemu, stred látky až k spodnému lemu, pridržím si ho pevne medzi kolenami. Vymením ruky a podoťahujem druhý.
- Dotiahnuté pruhy šatky vediem za seba smerom cez kolienka, popod stehná a pod zadočkom pevne uviažem na dva uzly. Ak je šatka dlhá, pod zadočkom ju prekížim a zaviažem si na bruchu.
TIPY:
Pred vynesením dieťatka na chrbát môžem spodný lem šatky zakapsovať za gumičku jeho teplákov, tým nestratím stred šatky a pomôžem si pri zakapsovaní do podsadenia (bod 4).
Iná možnosť vynesenia dieťatka na chrbát je nasledovná – šatku si uviažem cez jedno rameno tak, že stredová značku mám pod pazuchou a uzol bude uviazaný na pleci druhej ruky. Z šatky pod pazuchou vytvorím kapsu a vložím do nej dieťa, zakapsujem ho. Pridržiavam ho tou rukou, pod ktorou mám kapsu. Pomaly dieťa s kapsou presúvam na chrbát a postupne sa predkláňam. Rukou, ktorou ho pridržiavam ho zasúvam dozadu a čo najvyššie a druhou rukou ťahám uzol šatky smerom k prsiam. Ak už je v želanej polohe, v predklone si upravím šatku tak, aby pruhy viedli ponad moje ramená, zakapsujem a pokračujem podľa návodu na batoh.
Pozn.: Tieto návody sú všeobecnými pokynmi pri viazaní dieťatka do šatky. Pred prvým viazaním odporúčame navštíviť kurz viazania dieťatka do šatky alebo vyhľadať kvalifikovanú lektorku viazania.
Ring sling
Nosenie v ring slingu je vhodné pre malých zvedavcov, pretože z pozície na mamičkinom boku majú lepší výhľad. Taktiež pre malých chodcov, ktorí sa po pár krôčkoch unavia a putujú naspať do bezpečia k mamičke. Ring sling je praktický nenáročným viazaním a spratnosťou. Nevýhodou je záťaž na jedno plece, preto je nápomocný skôr pri krátkom poodnesení.
- Ring sling si prevesím cez plece tak, aby som mala krúžky cca na úrovni kľúčnej kosti. Druhou rukou ťahám látku krížom cez chrbát, popod rameno a prevlečiem cez oba krúžky smerom od seba von. Koniec látky potom prevlečiem ponad prvý krúžok a popod druhý, tým látku zaistíme. Skontrolujem, či mám dostatočný priestor pre bábätko, nie príliš voľný, ani tesný. Doťahovaním látky, ktorá visí z krúžkov môžem priestor pre bábätko zmenšiť, naopak zväčšiť potiahnutím látky na bruchu. Ideálne je mať spodný lem dotiahnutý tesno k telu, horný lem voľnejší.
- Dieťatko si priložím na plece, ktoré je voľné a popod látku uchopím za nôžky. Opatrne ho posúvam na želanú úroveň (správna pozícia je, keď dieťatku dokážeme dať pusku na čelo), tak, aby zadočkom akoby sedelo v látke na boku/bruchu.
- Dieťatko stále pridržiavam jednou rukou, druhou rukou zakapsujem spodný lem látky popod ritku bábätka smerom k jeho pupku tak, aby látka na jeho chrbátiku bola pekne vystretá.. Nôžky nastavím do M pozície a vrchný lem látky vytiahneme až po krk bábätka. Väčšie bábätka môžu mať rúčky von, novorodencom a spiacim bábätkám schováme rúčky dnu.
- Podoťahujem látku, ktorá visí z krúžkov postupne po celej šírke tak, aby dieťatko priliehalo pekne k nášmu telu. Dbám na zachovanie zakrivenia chrbtice bábätka do tvaru C. Krúžky by mali byť približne v pozícii pod kľúčnou kosťou, aby netlačili ani nás, ani bábätko.
- Látku na chrbte pekne rozprestriem, aby sa váha dieťatka lepšie rozložila.
TIP:
Bábätkám, ktoré nedržia samy hlavičku alebo spinkajú v ring slingu môžeme hlavičku zaistiť látkou, ktorá nám visí z krúžkov – látku zatočíme, vedieme poza hlavičku bábätka a vytvoríme akoby golierik, koniec zapravíme do vrchného lemu samotného ring slingu v pozícii pod naším ramenom.
Na čo dbám pri viazaní dieťatka do vertikálnej polohy:
Poloha 1
- Nožičky sú roztiahnuté naširoko, kolienka vyššie ako zadok, v tvare M.
- Látka podporuje dieťa od kolienka po kolienko.
- Ramená a bedrá sú v rovnakej osi.
Poloha 2
- Chrbátik je zaguľatený do tvaru písmena C.
- Dbám na to, aby dieťa nemalo bradu stlačenú k hrudníku a zakrytý nos.
Dieťa v šatke nosíme vždy tvárou k sebe, pretože:
- polohy tvárou do sveta dieťaťu neposkytujú fyziologickú polohu;
- nemá správnu oporu hlavičky;
- môže dôjsť k prestimulovaniu dieťaťa rôznymi podnetmi z okolia, pred ktorými sa nemôže samo schovať;
- v neposlednom rade takto nemôžem rýchlo reagovať na jeho potreby.
Údržba šatiek
Bavlna
Pranie na 40°C, žehlenie na stupni pre bavlnu s naparovaním. Môže sa sušiť v sušičke.
Bambus
Bambusová viskóza sa perie ručne v studenej vode a suší vo vodorovnej polohe, rozprestretá na osuške. Prírodný bambus sa odporúča prať na 30°C, s nízkymi otáčkami alebo na ručnom praní. Žehlí sa bez naparovania.
Hodváb
Pranie ručne vo vlažnej vode alebo krátke pranie v práčke s programom hodváb a nízkymi otáčkami. Nesušíme v sušičke ani na priamom slnku. Žehlíme na programe hodváb bez naparovania.
Ľan / konope
Pranie na 40°C s nízkymi otáčkami. Žehlíme s naparovaním nie úplne suchú. Odporúča sa priebežne žehliť, aby sa zabránilo zlomeniu ľanových vlákien a vzniku skladov na šatke.
Vlna
Perieme ručne, stláčaním šatky vo vlažnej vode s pracím prostriedkom na vlnu. Rovnakým spôsobom preplákame v čistej vode. Šatka s prímesou vlny sa suší rozprestretá (napr. na ručníku) vo vodorovnej polohe.
Vlna s označením superwash
Je špeciálna úprava vlny, ktorú je možné prať v práčke na programe vlna, na nízkych otáčkach a tiež sušiť v sušičke. Žehliť môžeme s naparovaním na programe vlny.
TIPY:
Každú šatku je potrebné pred prvým naviazaním oprať!
Vždy sa riaďte symbolmi údržby na konkrétnej šatke.
Nikdy nepoužívajte pri praní šatiek aviváž.
Odporúčame používať ekologické pracie gély alebo gély bez optických zjasňovačov.